Svítidla a osvětlení
do interiéru domova
Svítidla

Osvětlení kuchyňské linky a interiéru kuchyně

Osvětlení kuchyňské linky a interiéru kuchyně

Kuchyně je místnost v bytě, ve které, ač se to možná nezdá, stráví mnoho z nás spoustu času. I proto je dobré, aby kuchyň byla dostatečně zařízena a také prosvětlena. V denních hodinách jako osvětlení může vystačit okno, je-li dostatečně velké na to, aby skrz něj proudil dostatek světla. Ve večerních a nočních hodinách se však již nevyhneme potřebě umělého osvětlení.

Světlo je pro tuto část bytu či domu velmi důležitým faktorem, neboť při vaření je nezbytné, abychom na práci dostatečně viděli. Malé a nedostatečné osvětlení kuchyňské linky by totiž mohlo způsobit zranění například při řezání či krájení potravin nožem.

 

Dostatečné osvětlení pracovní plochy

Jako nejdůležitější se jeví osvětlení pracovní plochy , kde se odehrává většina činnosti v kuchyni. Pracovní plochu lze nejlépe osvětlit zářivkami umístěnými pod kuchyňskou linkou. V poslední době se jako velmi jednoduché a zároveň elegantní řešení jeví použití LED svítidel a LED pásků, které jsou velmi efektivní. Zároveň poskytují dostatek rozptýleného a měkkého světla, které tak příliš nenamáhá naše oči.

Toto osvětlení kuchyňské linky je pak vhodné doplnit o celkové osvětlení místnosti, tedy zpravidla o stropní světlo, které dodá kuchyni celkové prosvětlení. To je důležité zejména tehdy, je-li v kuchyni přítomen zároveň i jídelní stůl či jídelní kout. Osvětlení kuchyně, a zejména zmíněné kuchyňské linky, by v každém případě mělo podtrhovat celý prostor místnosti. Při použití zářivek u kuchyňské linky bychom měli myslet i na celkový vzhled v souvislosti s barvou a typem linky.

 

Vařte a jezte pohodlně a za světla

Při volbě centrálního osvětlení je důležité myslet na celkovou velikost kuchyně. Lustr se v tomto případě hodí spíše do místnosti s vyšším stropem, kdy se světlo bude více rozprostírat do celého prostoru. U místností s nižším stropem je pak spíše lepší volit zapuštěná halogenová světla.

Při osvětlení kuchyně je také dobré položit si otázku, jakou intenzitou by měla jednotlivá světla svítit. Na trhu je dnes k dostání několik typů osvětlení.

  • klasické žárovky
  • halogenová světla
  • LED světla
  • zářivky

Klasické žárovky, které jsou pomalu na ústupu, jsou v obchodech k dostání v několika možných příkonech. Vzhledem k tomu, že kuchyně by měla být dostatečně prosvícená vzhledem k vytíženosti a potřebě kvalitního světla při vaření, je vhodnější volit žárovky s větším příkonem. Mějme však na paměti, že klasické žárovky jsou méně odolnější, tudíž je vždy dobré mít v zásobě několik žárovek navíc pro případ prasknutí.

 

Halogenová světla

Další variantou mohou být halogenová světla, která však oproti žárovkám vyzařují daleko ostřejší světlo. Proto bychom je měli volit zejména tehdy, rozhodneme-li se naši kuchyň prosvítit třeba stropními bodovými světly. Vyzařují také daleko větší teplo, tudíž není příliš vhodné je mít v kuchyni v dosahu, mohlo by lehce dojít k popálení, což jistě nechceme. Výhoda halogenového osvětlení kuchyně spočívá v tom, že halogeny mají daleko delší životnost nežli klasické žárovky.

Často se v kuchyni instalují zářivky, jež vydávají silné a jasné světlo. I proto však nejsou příliš vhodné pro přímý kontakt s očima. Někomu navíc může světlo ze zářivek vyloženě vadit, velmi tedy záleží na jejich umístění ( nejlépe pod horní částí kuchyňské linky) a také intenzitě. Zářivky jsou však velmi odolné, takže s jejich výměnou se nebudete muset trápit příliš často.

Moderní kuchyně často používají LED svítidla, která lze kromě prostoru kuchyně využít i v jiných částech bytu. Stále poměrně čerstvou novinkou jsou LED pásky, které lze jednoduše nalepit pod kuchyňskou linku. Velmi dobře tak prosvětlí prostor potřebný pro vaření a navíc velmi stylově dotvářejí kulisu celé místnosti.

Při celkovém nasvícení prostoru kuchyně nikdy nezapomínejte na to, že je zde opravdu potřeba kvalitního světla. Nikdo z nás by jistě nerad dělal večeři pro známé v pološeru či za úplné tmy. Máte-li přímo v kuchyni jídelní stůl či bar, pak dbejte na to, aby i tento prostor měl vynikající, ne však příliš dráždivé, tedy ostré světlo. Ocení to celá rodina zejména ve chvílích, kdy budete konzumovat například kapra, na jehož kosti je třeba opravdu dobře vidět. Umělé osvětlení pak vhodně kombinujte s denním světlem, samozřejmě je-li to možné.

Zdroj:www.modernikuchyne.info/clanky/osvetleni-kuchynske-linky-a-interieru-kuchyne.html

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe