Svítidla a osvětlení
do interiéru domova
LED

Nové trendy ve světelných zdrojích

Nové trendy ve světelných zdrojích

Vývoj nových technologií ve světelných zdrojích přináší také nové možnosti v konstrukci svítidel, a tím i v jejich uplatnění v osvětlování. Nejbouřlivější vývoj v posledním období probíhá v oblasti vývoje a zdokonalování světelných zdrojů nazývaných obecně LED – Light Emitting Diode (světlo vyzařující dioda). Princip LED je sice znám už několik desítek let, rovněž tak jeho masové používání zejména v elektrických spotřebičích.

Příkon těchto klasických LED byl sice minimální, řádově 0,001 W, ale světelný výkon (světelný tok) byl tak malý, že mohly být použity pouze pro signalizaci.

V principu je LED jediným zdrojem světla, u kterého dochází k přímému vyzařování elektromagnetické energie (nekoherentní světelné záření) průchodem elektrického proudu. Spektrum vyzařovaného světla je přímo závislé na chemickém složení P-N přechodu diody. Existují LED například vyzařující v UV pásmu, IR pásmu (používané např. v dálkových ovladačích domácích spotřebičů) nebo vyzařující v určité, monochromatické barvě. Typické „bílé“ světlo však LED není schopna produkovat přímo. Pro emisi bílého světla se používá buď kombinace čipů vyzařující různé barvy, jejichž smícháním je dosaženo bílého světla nebo jsou LED vybaveny luminoforem schopným transformovat emitované záření na bílé, viditelné světlo. Princip vzniku světla v LED „neopotřebovává“ konstrukci zdroje světla, jak je tomu např. u žárovky, kde je životnost vlákna, v provozu žhaveného na vysoké teploty, velmi omezena. LED diody tak bez problémů dosahují životnosti i v řádech desítek tisíc hodin. Pro představu, pokud bychom nechali svítit LED trvale, tak při životnosti 100 000 hodin to představuje víc než jedenáct let provozu. Za tu dobu bychom museli vyměnit klasickou žárovku minimálně 40 krát.

Více na www.earch.cz/clanek/399-nove-trendy-ve-svetelnych-zdrojich.aspx

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe