Svítidla a osvětlení
do interiéru domova
Interiérová

Jak vybrat osvětlení do bytu

Jak vybrat osvětlení do bytu

Vybrat správná svítidla do bytu či domu není zcela jednoduché. Každý prostor má jinou funkci, každý vyžaduje použití jiných světelných zdrojů. V následujícím článku najdete základní pravidla, jak na to.

Nic nedokáže tak rychle změnit charakter prostoru jako umístění a výběr svítidel. Z neútulného studeného prostoru vytvoříte díky správnému rozmístění světelných zdrojů příjemný prostor, kde se budete cítit dobře.

Zdroje světla - z čeho můžeme vybírat?

 

Klasická žárovka

V současné době platí normy, kvůli kterým se na trh už nesmějí dodávat klasické žárovky o výkonu 100 a 75 Watů. Do konce roku 2012 by neměly být v prodeji už žádné z klasických žárovek. Náhradou za klasickou žárovku je žárovka halogenová, která je o něco dražší, úspornější a má delší životnost.

Je ale otázkou, zda se nenajde více takových, kteří dokážou legislativu EU obejít a prodávat žárovky jako „malá topná tělesa“ stejně jako podnikatel Rotthäuser. Článek o jeho podnikání najdete ZDE.

Halogenové žárovky jsou vhodné do prostor, kde se nerozsvěcí tak často, jako je koupelna, toaleta nebo sklep.

 

Zářivky

Zářivky jsou vhodné do míst, jako je kuchyň či obývací pokoj, kde se svítí déle a frekvence rozsvěcení není tak častá. Jejich pořizovací cena je vyšší, stejně ale tak jejich životnost. Úspora energie může být až 80 %.

Možná si stejně jako vybavíte pod slovem zářivka ony klasické plastové bedny visící na řetízcích. Ale tato doba už je pryč, k dostání jsou nejrůznější designové zářivky, které přesně padnou do vybraného prostoru.

 

LED diody

Jsou nejdražší variantou domácího osvětlení. Jejich intenzita není však tak vysoká. Hodí se pro orientační doplňkové osvětlení, často je využíváno pro celonoční osvětlení schodiště apod.

Svítidla - čemu se vyhnout

  • bodová světla jsou použita pro osvícení celkového prostoru pokoje - při otočení do stropu nebudete sice oslňováni, ale zato se krásně rozjasní nerovnosti na stropě, světlo působí neútulně a ostře
  • je použito málo intenzivní světlo na místech, kde je nutné vidět - dle vzoru „taková lampička bude stačit!“ pak chodíte a nevidíte.
  • při výměně žárovky za žárovku šetřivou je najednou malé stínítko, ze kterého žárovka vyčuhuje (koho by při výběru napadlo, že tu žárovku bude muset někdy vyměnit za jiný typ, že?)
  • ostré nerozptýlené osvětlení se odráží v lesklých předmětech a oslňuje.

Pár rad aneb s jedním lustrem si nevystačíte

 

Kuchyň

Kuchyň je vlastně jako pracovna, a na práci je třeba vidět. Jeden zdroj světla nepostačí už jen proto, že si zády povětšinou stíníte pracovní prostor.

Vhodné je použít hlavní světlo v podobě halogenové zářivky u stropu nebo v podhledu, které rozptýlí světlo po celé místnosti. Pro osvětlení pracovní plochy bychom měli zdroj světla vybírat pečlivě. Nemělo by se jednat o ostré bodové nasvícení. Neméně důležitá je též barva světla, která může zkreslovat barevnost potravin. (Více o barvě světla a označení zářivek najdete na konci textu).

kuchyn

 

Dalším důležitým místem celého bytu bývá jídelní stůl, nad který bychom měli umístit takový zdroj světla, aby nás neoslňoval shora a zároveň dostatečně nasvítil to, co budeme konzumovat. Vhodné jsou trojúhelníkové tvary stínítek nebo válce. Ale pozor na jejich zabarvení, abyste pan například díky červenému stínidlu neměli z každé omáčky rajskou!

 

jídelní stůl osvětlení

 

Obývací pokoj

Protože se jedná povětšinou o multifunkční prostor, nebývá nasvícení úplně jednoduché. Zdrojů světla bude potřeba opět více. Základem je jedno hlavní světlo, které by mělo být stejně jako v kuchyni rozptýlené a nejlépe uzavřené, aby se nikde neodráželo (často se tak děje u televizní obrazovky).

obývacé pokoj osvětlení

Pro obývací pokoj jsou vhodné stojací lampy s krytým zdrojem, které dokreslí útulnou atmosféru prostředí a využijeme je například při sledování televize, aby kontrast mezi světlem obrazovky a tmou v pokoji nebyl tak výrazný a nezatěžoval naše oči.

Na místech, kde si čteme nebo zašíváme ponožky, můžeme ale zvolit světlo ostré, například v podobě malého halogenového reflektůrku.

 

Ložnice

Ložnice je klidnou částí našeho bytu, kde je třeba tomuto přizpůsobit i osvětlení. Volíme teple bílé zářivky, které můžeme opatřit stmívačem, což je mimochodem opravdu příjemná vymoženost.

Vhodné je i umístění zářivek do podhledů tak, jak je to často realizováno v hotelových pokojích.

Naprosto nevhodné je umístění světla na strop v podobě reflektorů. Při poloze na zádech mohou nepříjemně svítit do očí.

světlo v ložnici

Lampička na nočním stolku by měla mít neprůhledné otevřené stínítko, aby zdroj světla byl na jednu stranu dostatečný například pro čtení, na druhou stranu aby nerušil toho, kdo spí vedle vás.

 

Koupelna

U svítidel do koupelny dbáme nejen na vzhled a typ svítidla, ale musíme mít na paměti také jeho bezpečnost. Z tohoto důvodu jsou tyto světelné zdroje opatřeny značením v návaznosti na náročnost vůči vlhku a případnému kontaktu s vodou.

Přesné označení a vhodné umístění svítidel v koupelně najdete například ZDE.

Pro nasvícení celého prostrou koupelny je vhodné volit stropní světlo s kompaktní zářivkou nejlépe bílého odstínu barvy. Pro nasvícení zrcadla je ideální umístit na každou jeho stranu jeden zdroj světla, nikoliv však v podobě reflektorů. Světlo by mělo být dostatečně intenzivní, ale měkce rozptýlené.

nasvícení zrcadla

 

Toaleta

Pro nasvícení této místnosti stačí použít jen světlo s halogenovou žárovkou umístěné na stropě nebo nad dveřmi.

 

Chodba

Světlo na chodbě by mělo být především příjemné a mělo by mít takovou intenzitu, aby nám přechod do dalších místností nebyl nepříjemný.

 

Důležitá je i barva světla

U běžných žárovek a halogenových žárovek je barva světla vždy stejná. U zářivek, LED svítidel a halogenových výbojek máme možnost volby. Označení zářivky například číslem 940 udává následující:

č. 9 udává kvalitu vnímání barev za použití tohoto zdroje. Pro obytné místnosti vybíráme zdroje s minimálním číslem 8.

druhé číslo, č. 40, udává barvu světla v Kelvinech. Pro orientaci...

č. 30 znamená 3000 K - světlo teple bílé barvy

č. 40 znamená 4000 K - světlo bílé barvy

č. 27 znamená 2700 K - barva světla podobná žárovce

(pozn.: denní světlo = 5000 K)


Vybrat správné osvětlení do bytu tedy není úplně jednoduchá záležitost, pokud má tedy působit příjemně a zároveň plnit svou funkci, ale rozhodně se vyplatí věnovat výběru dostatečnou pozornost.

 

autor: Linda Wimmerová

 

Zdroj: zena-in.cz/clanek/jak-vybrat-osvetleni-do-bytu

 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe