Svítidla a osvětlení
do interiéru domova
Dětská

Osvětlení dětského pokojíčku ovlivní zdraví vašeho dítěte

Osvětlení dětského pokojíčku ovlivní zdraví vašeho dítěte

Děti jsou to nejcennější, co rodiče mají, a právě na dětech a jejich zdraví by jim mělo záležet nejvíce. Ku zdraví, pohodě i klidu přispěje dobré osvětlení dětského pokoje. Pokojíček je poměrně hodně frekventovanou místností v domě či bytě, kde děti odmala tráví svůj čas a mají své malé soukromí. Pokud je v rodině dětí více a pokojíček pouze jeden, pak je místnost frekventovaná nepřetržitě. Osvětlení v pokojíčku by mělo dětem sloužit při hrách i učení do školy.

Více světla i v malém prostoru

Dětské pokojíčky jsou většinou menší místnosti se spoustou nábytku a také hraček. O přirozený zdroj světla se lze připravit velmi rychle špatným rozestavěním nábytku. Velká skříň však může bránit také v průchodu světla umělého. Proto by mělo být rozdělení nábytku v pokojíčku střídmé. Centrální světlo by mělo být nad středem pokoje. Je jedno, jestli bude v lustru jedna nebo více žárovek. Rozhodně by z něj mělo vycházet dostatek světla.
 
V době, kdy jsou děti menší, může být lustr také barevnější či ve tvaru jejich oblíbeného hrdiny anebo hračky. V pozdějším věku, kdy děti nedbají na vzhled lustru, ale raději si hrají se svými sourozenci, kamarády anebo rodiči je vhodná výměna lustru. Na trhu se pohybuje mnoho stahovacích lustrů a právě ty jsou v tomto několikaletém období dobrou volbou. V noci dávají dostatek světla celé místnosti a ve chvíli, kdy je třeba lépe vidět na hru, se dá světlo stáhnout například metr nad zem. Těsně nad hlavy dětí.
 
 

Lampička na stole

Každý stůl v dětském pokoji by měl mít v době, kdy děti dosáhnou věku pěti let, malou, ale výkonnou elektrickou lampičku. Ta by jim měla dodávat nejen dostatek světla k malování, ale také k učení. Lampička by měla mít co nejmenší rozměry, aby dětem nezabírala místo na stole. Měla by být také perfektně odizolována, aby nedošlo v případě jejího polití ke zkratu či výboji, který by mohl ohrozit zdraví dítěte. Výhodou lampičky je to, že ji lze libovolně přesouvat po stole. Osvědčila se též lampička, která je připevněna k nábytku či stěně nad stolem, a tudíž nezabírá žádně místo pracovního či hracího prostoru.
 
 

Noční světélka

Děti mají mnohdy strach usínat v pokoji samy. Rodiče přesto chtějí chviličku pro sebe a dětem postačí, když na ně ze stěny bude tlumeně svítit jejich bájný hrdina Spiderman či další nepřemožitelný borec schovaný do nástenné lampičky. Takováto lampička se dá během noci zhasnout i na dálku a dítě může klidně spát. Do dětského pokojíčku je dětem vhodné zakoupit také pohybovou svítilnu. Tu může mít ratolest umístěnou vedle sebe. Při cestě na záchod se minisvítilna automaticky rozsvítí. Nejenže se předejde například nepříjemnému nakopnutí do nábytku, ale také dítě zbaví světlo strachu ze stínů, které vrhá noční nábytek.
 

Bezpečnost především

Děti jsou hravé a i lustr či osvětlení je může zajímat z pohledu hračky. Osvětlení by nemělo mít v žádném případě ostré hrany, aby nedošlo k pořezání dětí. Taktéž by mělo být bezpečné a důkladně odizolované. Děti by neměly mít přístup k drátům vedoucím ze světla. Po delší době rozsvícení by nemělo být světlo žhavé, aby nedošlo k popálení potomků či vnoučat. Testy prováděné odbornými časopisy uvádějí u osvětlení dětských pokojů bezpečnost na prvním místě. Proto raději připlaťte, než abyste řešili vážné poranění díky nekvalitnímu světélku.  

 

Vhodná barva pokoje

Na světlosti všech pokojů a také toho dětského má velký vliv vybraná barva malby na stěnách. Vzhledem k potřebě energie, kterou světlo všem živočichům dává, se do děských pokojíčků doporučuje bílá či jemně žlutá barva. Anebo světlé tapety s obrázky. Právě takto upravený pokoj je daleko světlejší.
 

Zdroj: www.svet-bydleni.cz/bydleni-1/osvetleni-detskeho-pokojicku-ovlivni-zdravi-vaseho-ditete-serial-o-tom-jak-je-svetelna-harmonie-dulezita-pro-zivot-2-dil.aspx

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe